1. Kolejny film Feliksa van Groeningena

„Mój piękny syn” to film wyreżyserowany przez Feliksa van Groeningena (znanego między innymi za nominowany do Oskara, wielokrotnie nagrodzony film „W kręgu miłości” ( znakomity!). Scenariusz powstał na podstawie książki David’a Sheff’a pod tym samym tytułem oraz jego syna Nick’a Sheff’a zatytułowanej „Na głodzie”. Obie znalazły się na liście bestsellerów magazynu “The New York Times”. 

2. O czym opowiada?

Film w delikatny, subtelny sposób pokazuje walkę rodziny o syna uzależnionego od narkotyków. Bohaterami pierwszoplanowymi są ojciec David Sheff (Steve Carrel) i nastoletni syn Nick (Timothee Chalamet), których łączy silna więź, dająca ojcu siłę walczyć o swoje dziecko. Mimo że film pokazuje złożony problem uzależnienia od narkotyków, to robi to w sposób subtelny, by nie obrzydzić widza. Nie ma tu drastycznych, naturalistycznych scen ze strzykawką w roli głównej. Przekaz projekcji skupia się na emocjach i relacjach łączących bohaterów. Nick bowiem jest dzieckiem zadbanym, zaopiekowanym, kochanym bezgraniczną i bezkrytyczną miłością przez ojca, a mimo to poddaje się nałogowi. To film o tym, że najsilniejsze uczucie może też stać się kruche, niedoskonałe, bezsilne. Po projekcji przyjdzie czas na refleksję, po której trzeba będzie wziąć głęboki oddech, by iść naprzód.

3. Motywy

W tym filmie – poza motywem uzależnienia – znajdziecie również motyw rodziny, miłości (bezwarunkowej, wielkiej, bezkrytycznej), walki (o rodzinę, o siebie, o normalną codzienność); buntu, rozczarowania, samotności, nadziei i jej straty.

4. Dla kogo?

Z pewnością jest to film dla każdego rodzica i nauczyciela, ale też dla uczniów starszych. Można go pokazać młodzieży licealnej, ale również uczniom klas 8 szkoły podstawowej. To film terapeutyczny – mądry, ważny, potrzebny.

5. Gdzie go znaleźć?

Film możecie obejrzeć na stronie www.zalukaj.pl

https://zalukaj.com/

6. A może audiobook?

A może skusicie się na odsłuchanie książki? Oto link:

Życzę Wam kinowych wzruszeń.

IB


2 komentarze

Justyna · 18/03/2019 o 08:15

Bardzo dziękuję za ten film. Obejrzałam i na pewno wykorzystam. ?

    Izka · 18/03/2019 o 09:05

    Cieszę się. 🙂

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *