Kino kocha matematykę

Kino kocha człowieka. I matematykę. Dokładnie to człowieka zgłębiającego tajniki „królowej nauk". To piękne umysły, wyobcowane, szukające własnego miejsca w życiu. Budzą tajemnicę, ale też elektryzują, zachęcają, by otworzyć drzwi do świata, którego często – my poloniści – nie rozumiemy. Zazwyczaj te piękne historie wciągają, zachwycają,  zostają w głowach na dłużej. Dlaczego więc nie połączyć tego, co piękne (języka polskiego i matematyki) i nie wykorzystać filmu we własnej pracy? Film spełnia trzy funkcje: edukacyjną, wychowawczą i terapeutyczną. Pozwala zrozumieć otaczający świat, wyzwala emocje i konfrontuje je z rzeczywistością. Pomaga utożsamiać swoje doświadczenia z doświadczeniami bohaterów, otwiera przestrzeń do rozmowy. Może po projekcji filmu i nasz uczeń odkryje w sobie talenty matematyczne (i oczywiście opowie nam o nich piękną polszczyzną)? 😉

Przygotowałam dla Was zestaw filmów, których historie poruszają. Może zechcecie do nich sięgnąć lub wykorzystać je w szkole jako pretekst do rozmowy?

„Alternatywna matematyka"

To krótkometrażowy, satyryczny film z matematyką w tle. Nauczycielka próbuje uświadomić ucznia, jego rodziców i dyrektora szkoły, że 2 + 2 = 4. Spotyka ją ciąg absurdalnych zdarzeń i rozmów, które nie przynoszą efektów. Film w swobodny, zabawny sposób porusza temat roli szkoły we współczesnym świecie.

„Teoria wszystkiego"

To film opowiadający  historię genialnego naukowca Stephena Hawkinga – twórcy teorii czarnych dziur, wybitnego matematyka, sławy akademickiej i pisarza. Pokazuje  rozwój jego choroby, uczucie do żony i rozpad małżeństwa. Uczy, że to rezygnacja i samotność stanowią o porażce człowieka.  Póki wierzysz i działasz – żyjesz.  

Zobacz zwiastun:

„Dowód"

To film z 2005 roku, który przedstawia błyskotliwą studentkę nauk ścisłych. Catherine rezygnuje ze studiów,  aby opiekować się chorym ojcem, wybitnym matematykiem. Gdy ten umiera, okazuje się, że zostawił po sobie niewyjaśnioną zagadkę matematyczną. Dziewczyna próbuje dokończyć pracę ojca sugerując przy tym, że to ona  jest jego autorką…

 

zobacz zwiastun:

„Piękny umysł"

Tego filmu nie muszę chyba nikomu przedstawiać. Przedstawia elementy biografii profesora Johna Nasha Jr. – matematyka i noblisty w dziedzinie ekonomii. Mężczyzna marzy o opracowaniu wybitnej teorii naukowej –  przy swoim boku ma ukochaną kobietę. Wszystko zapowiada się przepięknie, jednak plany na wielką karierę psuje mu choroba, która przeradza jego życie w piekło.

„Buntownik z wyboru"

Film opowiada historię Willa Huntinga, który jest zatrudniony jako sprzątacz na MIT. Pewnego dnia na korytarzu uczelni  rozwiązuje zadanie matematyczne, do czego sam się nie przyznaje. Jego życie zmienia się, gdy profesor matematyki – twórca zadania – oferuje mu swoją pomoc.  To film o szukaniu własnego miejsca na świcie, o konsekwencjach ludzkich działań i potrzebie przewartościowania własnego życia. 

„X + Y" 

To film o nastoletnim Nathanie, geniuszu matematycznym, który zmaga się z autyzmem. Jego pasją jest matematyka, która pozwala mu zapomnieć o trudnościach w budowaniu relacji z ludźmi. Samotny i zamknięty w sobie chłopak marzy o wygranej w międzynarodowej olimpiadzie matematycznej. W przygotowaniach pomaga mu zupełnie nietypowy nauczyciel.

„Człowiek, który poznał nieskończoność"

To opowieść o Hindusie – Srinivasie Ramanujanie, który mieszka w Madrasie i pracuje jako urzędnik. Jest matematykiem – samoukiem. Swoje matematyczne zapiski wysyła do uczonych w Anglii, dzięki czemu  interesuje się nim jeden z profesorów, który zaprasza go do Anglii. Młody chłopak w nowym kraju rozwija swój talent, ale też zmaga się z różnicami kulturowymi i nietolerancją. 

„Obdarowani"

Mary to siedmioletnia dziewczynka, która ujawnia talent matematyczny. Wychowuje ją wuj Frank, który posyła ją do pobliskiej szkoły. Dziewczynka nudzi się tam,  ponieważ to, czego uczą się jej rówieśnicy, już dawno umie. W życiu Franka i Mary pojawia się babcia dziewczynki, która chce zmienić jej życie i zadbać o odpowiedni rozwój.

Znaleźliście coś dla siebie? Jeśli tak, to życzę Wam udanych seansów. 🙂

IB


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *