Zapraszamy do Narnii

Planszówki zagościły już na niejednej lekcji polskiego, a w szczególności te, które są wykonane samodzielnie. Pisałam już o nich wcześniej, więc jeśli macie ochotę pobrać grę do „Tajemniczego ogrodu"  – zajrzyjcie TUTAJ.

Uważam, że samodzielnie przygotowane gry rozwijają wyobraźnię, zachęcają do twórczej pracy i – co najważniejsze – utrwalają daną partię materiału. Tym razem więc przedstawiam Wam planszówkę wykonaną przez mojego ucznia Mateusza (klasa 5), który zdecydował się zrealizować to zadanie w ramach pracy długoterminowej.

Długoterminowo w magicznym świecie

Praca Mateusza jest niezwykła pod wieloma względami. Przede wszystkich charakteryzuje ją przepiękna oprawa graficzna – chłopiec jest bowiem utalentowany plastycznie. Poza tym gra jest prosta i zrozumiała, dzięki czemu nie trzeba jej zasad dodatkowo tłumaczyć uczniom. Kolejną zaletą jest to, że gra się w nią dość krótko, więc może być znakomitym sposobem utrwalenia wiedzy na temat lektury, który zrealizujemy na jednej godzinie lekcyjnej.

Jak zagrać?

Planszówka przygotowana przez Mateusza wymagała drobnych korekt, które poczyniłam, aby była przejrzysta i pozbawiona usterek. Jeśli chodzi o plansze, to myślę, że uczniowie mogą je wykonać na lekcji. Warto mieć kilka egzemplarzy gry, aby uczniowie mogli w nią pograć w grupach w czasie zajęć. Podobnie z pionkami – mogą być one, tak jak w tym przypadku, przygotowane samodzielnie, dzięki czemu każda z grup miałaby unikatowe przedmioty. Jeśli natomiast pionki nie będą dedykowane grze, można będzie je wykorzystać przy innych „planszówkowych" powtórkach.

Zasady gry są proste. Każda grupa powinna liczyć czterech graczy, którzy wybiorą sobie po jednym pionku. Zadaniem uczestników jest wykonywanie poleceń oznaczonych symbolem znaku zapytania. Wszystkie szczegóły wraz z instrukcją oraz kartami z pytaniami możecie pobrać poniżej. Wystarczy tylko przygotować własną planszę i gotowe!

Życzę Wam kreatywnych zajęć. 🙂

IB


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *