Cuda, cudeńka – zacznij i Ty

Platforma Genially stała się ostatnio hitem wielu nauczycielskich grup. Nie tylko jest niezwykle efektowna, ale samo tworzenie kreatywnych materiałów sprawia mi (i innym) wiele radości. Na ostatnim szkoleniu stacjonarnym w Pile uczyłam nauczycieli obsługi tego narzędzia i widzę, jak sobie już świetnie radzą. Dostaję też wiele pytań w prywatnych wiadomościach, więc postanowiłam opisać Wam, jak zacząć, by potem… puścić wodze fantazji. Jesteście gotowi? Do dzieła! 🙂

krok 1: Zarejestrujcie się

Na początku musicie  wejść na stronę www.genialy.ly i się zarejestrować. Otworzy się Wam karta gotowa do pracy. W lewym górnym rogu zobaczycie napis „create genially". Kliknijcie w niego.

krok 2:  Wybierzcie planszę, na której będziecie pracować

Przed Wami pojawiły się propozycję prezentowania treści. Może to być prezentacja, gra, plakat interaktywny itd. Wybierzcie jeden, np. „dossier raport”.

krok 3:  Wybierzcie grafikę planszy

Teraz wybierzcie grafikę prezentowanych treści. Jest to o tyle pomocne, że elementy, które się Wam podobają, znajdują się już na stronie. Jeśli jednak chcecie tworzyć swój materiał zupełnie od zera, możecie usunąć wszystkie elementy i zostawić sobie pustą, białą kartę.

krok 4: Wybierz planszę z elementami

Teraz wybierzcie kolejną planszę z interesującymi Was elementami. Musicie więc kliknąć w lewy górny róg planszy, na której chcecie pracować. Następnie kliknijcie „use this templare” , które pojawi się w prawym dolnym rogu na różowo. Potem wybierzcie kolejną planszę i kliknijcie „add”.

krok 5: Zacznij tworzyć

Teraz jesteście już gotowi do pracy i możecie tworzyć własne materiały. Ikonki po lewej stronie to ilustracje, kształty, tło itd., które możecie przenieść na planszę. Gdy w ikonce na planszy lub w napisie  chcecie  dodać tekst,  musicie  kliknąć w obiekt lewym przyciskiem myszy. Tam pokażą się dwie ikonki: jedna łapka, a druga to fioletowe kółko. Gdy klikniecie w „łapkę", pojawia się odnośniki do treści, które chcecie umieści, np. napis „window" to okno, które rozwinie się jako Word. Będziecie mogli tam wpisać tekst lub go skopiować, ale też wkleić zdjęcie lub link. Ikonka spinacza oznacza z kolei, że możecie bezpośrednio wkleić link, który otworzy się, gdy w niego klikniecie.

krok 6: Modyfikuj swoją pracę

Ważne jest, że na każdym etapie pracy możecie podejrzeć swoje działanie. Wystarczy kliknąć w ikonkę oka, która znajduje się w prawym górnym rogu. Aby powrócić do działań, należy kliknąć „edit". W ten sposób możecie kontrolować efekty Waszej pracy.

Wasze prace zapisują się automatycznie. Jeśli więc wylogujecie się i zalogujcie ponownie, będziecie widzieć swoje prace na stronie głównej.

Oczywiście Wasze prace możecie przesłać uczniom lub innym nauczycielom za pomocą linka, który należy skopiować.

Narzędzie to jest też dostępne z wieloma rozszerzeniami w wersji płatnej. Tymczasem zostawiam Was z podstawami. Miłej pracy. 🙂

IB


21 komentarzy

Małgorzata Wyszyńska · 25/04/2020 o 18:29

Witam serdecznie.
Dziękuję za dostępną instrukcję, która mnie zmobilizowała do nauki tej formy pracy. Rzeczywiście trochę trzeba posiedzieć, ale nie jest to trudne. Sprawia wiele radości i zadowolenia, jak coś udało się stworzyć. Mam jedynie problem z udostępnianiem, gdyż kiedy przesyłam link, to proszą o zalogowanie się. Czy jest to konieczne, czy można to pominąć, będzie to łatwiejsze dla uczniów.

  Izka · 28/04/2020 o 08:43

  Dzień dobry. Dziękuję – cieszę się. Jeśli chodzi o udostępnianie, to najłatwiej kliknąć w wyświetlenie prezentacji (ikonka monitorka), skopiować link i wysłać. Wówczas otwiera się bez problemu.

Danuta · 13/05/2020 o 21:05

Wpis zachęcił mnie do zainteresowania się Genially. Interesuje mnie tylko wersja bezpłatna. Czy są jakieś ograniczenia co do ilości wykonanych prac?

  Izka · 18/05/2020 o 06:45

  Pani Danuto, na razie nie ma. Ograniczone są tylko pewne funkcje i wzory plansz. Proszę śmiało korzystać.

Iwona · 25/06/2020 o 12:55

Czy mogę prosić o pomoc? Zrobiłam wszystko jak w instrukcji. Podejrzałam w „oczku” jak wygląda prezentacja, następnie chciałam stworzyć już link do udostępniania i w tym celu nacisnęłam z lewej strony u góry znaczek firmowy GENALLY. Wyrzuciło mnie na stronę gdzie i widzę tytuł mojej prezentacji. Chciałam w nią wejść ponownie naciskając EDIT i niestety, nie otwiera się….Dla sprawdzenia zapisałam inną prezentacje (jedne slajd, żeby tylko sprawdzić) i się od razu otwiera po naciśnięciu EDIT….Co mam zrobić? Wrzuciłam tam mnóstwo zdjęć podsumowujących ten rok szkolny, zajęło mi to trochę czasu, a teraz nie mam do tego dostępu…Co robić? Pomocy!

  Izka · 25/06/2020 o 13:40

  Dzień dobry. O rany! Szkoda by było stracić tyle godzin pracy. Proszę spróbować się wylogować, wyłączyć komputer i otworzyć na nowo. Mam nadzieje, że „ruszy”. 😉

Dorota · 02/08/2020 o 21:44

Wchodzę na stronę genialy.ly i nie otwiera się niestety:(

  Izabella Bartol · 03/08/2020 o 19:20

  Proszę spróbować zmienić przeglądarkę na Chroma.

Gosia · 31/10/2020 o 21:28

Witam, po Pani instrukcji zainteresowałam się genially – bardzo fajny program. Mam tylko pytanie, czy tworzone w nim prezentacje można jakoś zapisywać na pamięci przenośnej i otwierać na innych niż własny komputer, bez dostępu do internetu? Czy tylko przez zasoby pamięci na własnym koncie genially przez Internet?

  Izabella Bartol · 01/11/2020 o 08:32

  Dzień dobry. Bardzo mi miło. Istnieje w Genially taka możliwość. Można prezentację ściągnąć na komputer, jednak tylko w wersji płatnej lub – w darmowej – dostęp będzie przez miesiąc. Należy na stronie głównej najechać na prezentację i kliknąć w ikonkę ze strzałką (u góry prezentacji) – wówczas program odniesie do planów taryfowych.

Dorota · 01/11/2020 o 12:16

Dzien dobry! Proszę o pomoc. Zarejestrowałam się i gdy przeszłam dalej strona jest w języku angielskim i nie ma gdzie ustawić na polski. Póki co nie wyświetliła się prezentowana strona

  Izabella Bartol · 01/11/2020 o 16:39

  Dzień dobry. Bardzo proszę najechać gdziekolwiek na stronię i kliknąć w pracy przycisk myszy. Pojawi się mała stronka, a na niej (pod koniec) napis: przetłumacz na język polski. Proszę kliknąć i powinno się przełączyć.

agnieszka · 07/11/2020 o 20:49

Witam. Robię prezentację pytania i odpowiedzi i nie mogę zmienić w ikonce złą odpowiedź napisów języku angielskim na polski. Tzn gdy najadę na prawidłowa odpowiedź to napisy są po polsku : „Brawo” itd a przy złych nie da się ustawić jakby blokada okienek w edycji.

  Izabella Bartol · 08/11/2020 o 21:27

  Dzień dobry. Nigdy nie spotkałam się z czymś takim. Może warto się wylogować i spróbować ponownie?

Monika · 08/02/2021 o 20:01

Dzień dobry. Proszę o pomoc. Otóż wybrałam wzór prezentacji z Inspiracji i kiedy próbuję dokonać zmian w prezentacji to strona genially mi ginie i pojawia się czysta strona.

  Izabella Bartol · 16/02/2021 o 09:41

  Dzień dobry. Proszę sprawdzić, czy nie wybrała Pani szablonu płatnego (z żółta gwiazdką), może to jest problemem?

DMB · 14/02/2021 o 09:34

czy sa oplaty za korzystanie z aplikacji? bede wdzieczna za informacje

  Izabella Bartol · 16/02/2021 o 09:40

  Dzień dobry. Duża część możliwości jest darmowa – ja właśnie w takiej wersji korzystam. 🙂

Nela · 16/02/2021 o 14:16

mam pytanie co mam zrobić żeby zacząć prezentować czyli żeby prezentacja była na pełnym ekranie i animacje się pokazywały

  Izabella Bartol · 20/02/2021 o 20:43

  Musi Pani kliknąć po najechaniu na prezentację w ikonkę ekranu, która znajduje się na górze.

Paweł · 16/04/2021 o 11:33

Mamy problemy z dostępem do stworzonej prezentacji. Wszystko działa dobrze z „całego świata” za wyjątkiem sieci lokalnej naszej szkoły. Czy w czasie tworzenia prezentacji został popełniony jakiś błąd, czego efektem jest „error 403 Forbiden” przy próbie wejścia na link odsyłający ze strony http://www.nasza-szkola.pl/wirtualne-zwiedzanie na „witrualny spacer”?? I to tylko z jednej lokalnej sieci szkolnej??

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *