1. Wyspa przysłów

Lekcja na temat przysłów nie musi być nudna, a to za sprawą narzędzi TIK. Tym razem wykorzystałam platformę www.genialy.ly, by swoim uczniom z klas 5 przygotować „wyspę” z zadaniami. Dzięki ćwiczeniu z wykorzystaniem tablicy multimedialnej udało się wprowadzić ruch do klasy, zadbać o pozytywne relacje w grupie oraz o dobre samopoczucie wszystkich Zdobywców Przysłów.

2. Genial(y)ne rozwiązanie

Na początku lekcji pracowaliśmy z użyciem podręcznika, wykorzystując zawarte w nim informacje. Młodzi ludzie wpisali do zeszytu definicję przysłowia, a następnie kilka przykładów wraz z objaśnieniem. Potem przyszedł czas na genial(y)ną platformę. Na środku ekranu, w zielonym kole, pojawiło się zadanie dla uczniów, którzy zostali mianowani Zdobywcami Przysłów. Dookoła koło widniały 24 „wyspy” (bo tylu jest uczniów w klasie ;)). Zadanie polegało na tym, by uczniowie podzielili się na grupy trzyosobowe i przygotowali telefon komórkowy (przynajmniej jeden na grupę), a następnie wybrali przedstawiciela grupy, który miał podejść do tablicy i kliknąć w wybraną przez siebie „wyspę”, na której było ukryte jedno przysłowie. Uczeń musiał zapamiętać frazę, podejść do grupy i przekazać jej członkom treść przysłowia. Następnie każdy w grupie musiał wpisać je do zeszytu i wyjaśnić (w razie potrzeby wyszukując informacji w telefonie). Gdy już wszyscy wpisali wyjaśnienie do zeszytu, można było podejść do tablicy i odkryć kolejną „wyspę”.

Jeśli macie ochotę, zostawiam zadanie do wykorzystania na Waszych lekcjach. Wystarczy kliknąć w link pod zdjęciem i zabawa gotowa.

Genial(y)ne przysłowia

Zadanie było ograniczone czasem, ponieważ ostatnie minuty lekcji wykorzystaliśmy na omówienie wpisanych przysłów i poprawienie ewentualnych błędów.

3. Edukacja to relacja

Wielokrotnie powtarzam, że edukacja to relacja, co mogłam zaobserwować  również na tej lekcji. Praca w grupach, wzajemna pomoc (nawet przy zawieszaniu telefonu), podpowiadanie sobie, czekanie cierpliwie w kolejce do „wyspy” to to, o co mi chodziło.

Udane lekcji. 🙂

IB


3 komentarze

Maria Anna · 22/03/2019 o 12:16

To jest naprawdę genialne!

    Izka · 24/03/2019 o 14:36

    🙂

    Izka · 25/03/2019 o 08:15

    Platforma jest świetna. 🙂

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *