Projekt w czasach zarazy

Od wielu lat jestem zwolenniczką pracy metodą projektu. Bardzo lubię patrzeć, jak moi uczniowie planują działania, uczą się współpracy i odpowiedzialności. Gdy nadszedł czas zamknięcia szkół pomyślałam, że i z realizacją projektów trzeba będzie poczekać, jednak życie – jak to często bywa – zdecydowało za mnie. Z pomysłem realizacji wspólnego projektu przybyła Asia Krzemińska, dzięki której z kilkunastoma polonistkami z całej Polski zaczęłyśmy realizować ogólnopolski projekt na platformie eTwinning.

Oczywiście zaczęłyśmy od przedstawienia siebie i naszych szkół.

" data-wplink-url-error="true">http://

" data-wplink-url-error="true">

Goście, goście!

Do projektu zaprosiłyśmy również polskich pisarzy.  Między innymi nasze zaproszenie przyjął autor powieści kryminalnej pt. „Implikacja" – p. Tomasz Brewczyński, który w krótkim filmiku zachęcił naszych uczniów do czytania książek.

Recenzje na start!

W czasie tych kilku miesięcy nasi uczniowie wykonali kilka zadań. Miedzy innymi napisali recenzje swoich ulubionych książek, które zaprezentowali w różnorodny sposób. Jedni wybrali formę standardową (tekst w Wordzie), inni z kolei wykonali prezentacje multimedialne, a jeszcze inni nagrali filmiki. Oto kilka efektów działań moich uczniów:

Bookselfie

Kolejnym z naszych działań było przygotowanie bookselfie ze swoją ulubioną książką.

Działania projektowe polegają na współpracy, więc w ramach „Ligi czytelniczej" powstał ogólnopolski blog, którego autorami są uczniowie – uczestnicy projektu. Mogą nie tylko czytać swoje wpisy, ale i komentować siebie nawzajem, a  – co najważniejsze – inspirować do czytania i tworzenia. Nie ma nic piękniejszego w pracy z młodzieżą, jak podarowanie im przestrzeni do budowania własnego świata. Dzięki temu blogowi sama dowiedziałam się wiele ciekawego o książkach, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Największą wartością jest więc nauka międzypokoleniowa. 🙂 A oto link do naszego ogólnopolskiego bloga. 🙂

Działalność projektowa wymaga od wszystkich uczestników działań odpowiedzialności, skrupulatności i terminowości. Czasem bywa trudno, jednak poczucie, że robi się coś razem i że to ma sens – uskrzydla. Samo patrzenie na swoich uczniów, jak tworzą, dzielą się kreatywnymi pomysłami, rozwijają swoje zdolności, jest bezcenne. Mam nadzieję , że po wakacjach ruszymy ze zdwojoną siłą realizować kolejne działania.

IB


2 komentarze

Mimi M. · 07/11/2020 o 21:33

Dzień dobry! Z zaciekawieniem przeczytalam o projekcie Liga Czytelnicza i w związku z nim mam pytanie: czy wciąż można przylaczac kolejne szkoły do projektu? Jak przebiega taki proces? Czy wymagane są jakieś dokumenty, zgody itp? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam!

    Izabella Bartol · 08/11/2020 o 21:29

    Dzień dobry. Oczywiście do projektu można dołączyć. Realizujemy go na platformie eTwinning. Proszę na platformie dodać mnie albo Joannę Krzemińską – założycielkę projektu do znajomych, a następnie napisać do którejś z nas o dołączenie do projektu. 🙂

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *