Co to za kolorowe kółeczka?
Co jakiś czas musimy powtórzyć omawiany materiał, aby naszym uczniom coś zostało w głowach. Tym razem postanowiłam wykorzystać snotki, o których dowiedziałam się na jednym z webinarów, którego gościem była Katarzyna Polak. Wysłuchałam, przygotowałam i… to był strzał w dziesiątkę! Jak znalazł z okazji MDJO, ale też na standardowych lekcjach. Snotki sprawdziły się w szkole podstawowej i ponadpodstawowej – uczniowie technikum byli zachwyceni. Zobaczcie sami.:)
Czym są snotki?
Snotki to nic innego, jak nałożone na siebie cztery wyrazy (hasła), które mają różne kolory. Przygotowuje się je w programie www.snotes.com, a generuje się je m.in. w postaci kółek. Hasło można odczytać pod odpowiednim kątem.
Środki stylistyczne inaczej
W klasach szóstych, które mam przyjemność uczyć, postanowiłam wykorzystać snotki podczas utrwalania wiedzy na temat środków stylistycznych. Zakodowałam więc hasła w czterech egzemplarzach (każdy z innymi wyrazami), podzieliłam uczniów na grupy trzyosobowe i objaśniłam treść zadania. Przedstawiciel grupy miał za zadanie podejść do naczynia ze snotkami, wyciagnąć jedną i wrócić z nią do kolegów/koleżanek. Następnie uczestnicy musieli rozszyfrować hasła (środki stylistyczne) i wpisaś je do zeszytu. Kolejnym krokiem było wyjaśnienie przez uczniów podanych wyrazów, a na końcu praca praktyczna, czyli odnalezienie w tekście środków stylistycznych i wpisanie do zeszytu przykładów.
Gotową kartę do druku możecie pobrać poniżej:
Średniowieczne potyczki
Snotki wykorzystałam też w klasach technikum przy okazji powtórek ze średniowiecza. Podzieliłam klasę na grupy, poprosiłam o rozszyfrowanie haseł w kółeczkach, a następnie zapisanie wszystkich informacji na ich temat. W snotkach ukryłam hasła tj.: Bóg, uniwersalizm, sacrum, zakonnicy, Bogurodzica, teocenrtyzm, teatr, deesis. Uczniowie pracowali, wykorzystując wiedzę, którą mieli w głowach. Tutaj było widać wyraźnie, że współpraca jest konieczna.:)
Kartę do druku z jednym przykładem snotek znajdziecie poniżej:
Na uczniowskich twarzach – zarówno w podstawówce, jak i technikim – pojawił się uśmiech. To z pewnością dobry znak. 😉
Udanych zajęć. 🙂
IB
2 komentarze
Kasia · 04/03/2020 o 17:53
Świetny pomysł! Zastanawiam się tylko w jaki sposób pobrać karty – czy zakładała Pani konto premium? W wersji podstawowej niestety nie da się pobrać snotek (Albo ja nie potrafię 😉 ).
Izka · 05/03/2020 o 18:20
Dziękuję. W wersji za dormo można pobrać jako jpg. Podbrałam w taki sposób, a następnie wrzucilam do Worda, pomniejszyłam i powieliłam. 🙂 Nie mam wersji płatnej, po prostu jednego dnia przygotowałam kilka różnych kompletów i zapisałam na komputerze. Już za kilka dni umieszczę wpis o ty, jak takie snotki przygotować. 🙂