Projekt w czasach zarazy
Od wielu lat jestem zwolenniczką pracy metodą projektu. Bardzo lubię patrzeć, jak moi uczniowie planują działania, uczą się współpracy i odpowiedzialności. Gdy nadszedł czas zamknięcia szkół pomyślałam, że i z realizacją projektów trzeba będzie poczekać, jednak życie – jak to często bywa – zdecydowało za mnie. Z pomysłem realizacji wspólnego projektu przybyła Asia Krzemińska, dzięki której z kilkunastoma polonistkami z całej Polski zaczęłyśmy realizować ogólnopolski projekt na platformie eTwinning.
Oczywiście zaczęłyśmy od przedstawienia siebie i naszych szkół.
" data-wplink-url-error="true">http://
W czasie nauki zdalnej trudniej jest pracować, jednak to nie przeszkadzało nam się zmobilizować. Jako opiekunki projektu próbowałyśmy zmotywować naszych uczniów, dając im do zrozumienia, że tak samo zależy nam na wspólnej pracy jak w czasie nauki w tradycyjny sposób. W związku z tym nagrałyśmy siebie „fruwającymi" książkami, a cały film zmontowała Asia Krzemińska.
" data-wplink-url-error="true">
Goście, goście!
Do projektu zaprosiłyśmy również polskich pisarzy. Między innymi nasze zaproszenie przyjął autor powieści kryminalnej pt. „Implikacja" – p. Tomasz Brewczyński, który w krótkim filmiku zachęcił naszych uczniów do czytania książek.
Recenzje na start!
W czasie tych kilku miesięcy nasi uczniowie wykonali kilka zadań. Miedzy innymi napisali recenzje swoich ulubionych książek, które zaprezentowali w różnorodny sposób. Jedni wybrali formę standardową (tekst w Wordzie), inni z kolei wykonali prezentacje multimedialne, a jeszcze inni nagrali filmiki. Oto kilka efektów działań moich uczniów:
Bookselfie
Kolejnym z naszych działań było przygotowanie bookselfie ze swoją ulubioną książką.
Działania projektowe polegają na współpracy, więc w ramach „Ligi czytelniczej" powstał ogólnopolski blog, którego autorami są uczniowie – uczestnicy projektu. Mogą nie tylko czytać swoje wpisy, ale i komentować siebie nawzajem, a – co najważniejsze – inspirować do czytania i tworzenia. Nie ma nic piękniejszego w pracy z młodzieżą, jak podarowanie im przestrzeni do budowania własnego świata. Dzięki temu blogowi sama dowiedziałam się wiele ciekawego o książkach, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Największą wartością jest więc nauka międzypokoleniowa. 🙂 A oto link do naszego ogólnopolskiego bloga. 🙂
Działalność projektowa wymaga od wszystkich uczestników działań odpowiedzialności, skrupulatności i terminowości. Czasem bywa trudno, jednak poczucie, że robi się coś razem i że to ma sens – uskrzydla. Samo patrzenie na swoich uczniów, jak tworzą, dzielą się kreatywnymi pomysłami, rozwijają swoje zdolności, jest bezcenne. Mam nadzieję , że po wakacjach ruszymy ze zdwojoną siłą realizować kolejne działania.
IB
2 komentarze
Mimi M. · 07/11/2020 o 21:33
Dzień dobry! Z zaciekawieniem przeczytalam o projekcie Liga Czytelnicza i w związku z nim mam pytanie: czy wciąż można przylaczac kolejne szkoły do projektu? Jak przebiega taki proces? Czy wymagane są jakieś dokumenty, zgody itp? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam!
Izabella Bartol · 08/11/2020 o 21:29
Dzień dobry. Oczywiście do projektu można dołączyć. Realizujemy go na platformie eTwinning. Proszę na platformie dodać mnie albo Joannę Krzemińską – założycielkę projektu do znajomych, a następnie napisać do którejś z nas o dołączenie do projektu. 🙂