Wybierz drzwi, a powiem Ci kim jesteś…

Zajęcia online wymagają nie lada starań, by zaktywizować uczniów. Przeglądając cudeńka na Pintereście trafiłam na coś, co postanowiłam wykorzystać na lekcji. Pierwsza część zadania rozluźniła atmosferę, a kolejna pobudziła do działania. 😉

Poniższe zdjęcie z testem psychologicznym znalazałam na stronie: https://www.kobietaxl.pl/psychologia/n,28876,test-psychologiczny-wybierz-drzwi-przez-ktore-chcesz-wejsc-to-drzwi-do-twojej-duszy.html

Moją uwagę przykuło właśnie zdjęcie z ośmioma parami drzwi. Przeczytałam opis i postanowiłam wykorzystać tę zabawę w swojej pracy.

Najpierw poprosiłam uczniów, by przyjrzeli się zdjęciu i wybrali drzwi, przez które sami chcieliby przejść. Decyzja miała być szybka i raczej spontaniczna.

Następnie poprosiłam, by chętni uczniowie odczytali numery drzwi, które wybrali. Po kolei odczytywałam, jakimi cechami charakteru odznaczają się „właściciele" drzwi (modyfikując oryginał z linku powyżej):

Drzwi nr 1 – jesteś liderem

Jesteś człowiekiem aktywnym. Ludzie cię słuchają. Starsza się być obiektywny. Dysponujesz umiejętnością przekonywania, przewodzenia innym i zdolnościami organizatorskimi. Do nauki i powierzonych zadań podchodzisz z zainteresowaniem i oddajesz się im całą duszą. Lubisz towarzystwo i nowe doznania. Cechuje Cię optymizm.

Drzwi nr 2 – jesteś perfekcjonistą

Jesteś spokojny i życzliwie nastawiony do innych. Najpierw pomyślisz zanim cokolwiek powiesz. Każdy swój krok starasz się analizować i obmyślać, aby nie zrobić błędu. Niezbyt szybko przywykasz do ludzi i nie od razu też zaczynasz ufać nowym znajomym. Posiadasz własne pojmowanie życia i we wszystkim starasz się podążać w myśl swoich zasad. Nierzadko wysoko stawiasz sobie poprzeczkę i dążysz potem do pokonania jej. Swoje zadania wykonujesz sumiennie.

Drzwi nr 3 – jesteś intelektualistą

Cechuje cię logiczne myślenie. Nawet rozwiązując ten test, najprawdopodobniej, dążyłeś do odnalezienia w nim jakiejś prawidłowości. Starasz się zawsze postępować zgodnie ze swoim sumieniem. Wierzysz w siebie i w swoje siły. Zapewne w tajemnicy przed innymi uważasz się za mądrzejszego od wielu otaczających cię ludzi. Jesteś bardzo bezpośredni i praktycznie nie można cię przekonać. Nie przejmujesz się tym, co myślą o Tobie inni.

Drzwi nr 4 – jesteś spokojny

Jesteś osobą zrównoważoną i praktyczną. Ważna jest dla ciebie stabilność i jakość we wszystkim. Na przykład, zanim cokolwiek kupisz, obowiązkowo przeczytasz informacje o danym towarze i zbierasz opinie o nim. Bardzo możliwe, że posiadasz ukryte w sobie talenty, których zdecydowałeś się, że nie będziesz rozwijał, tylko dlatego, iż nie dostrzegłeś w nich praktycznych wartości. Nie przywykłeś, aby dzielić się problemami z innymi, ale niekiedy, mimo wszystko, zdarza ci się zwracać z prośbą o pomoc do bliskich ci osób.

drzwi nr 5 – jesteś  otwarty

Wyróżniasz się śmiałością. Nie boisz się zmian, gdyż szybko przystosowujesz się do czegokolwiek nowego. Lubisz życie i ciekawi Cię zbieranie nowych doświadczeń. Masz umiejętność ufania innym, obdarowywania ich szczęściem, miłością oraz radością. Nie boisz się otwierać przed innymi ludźmi i okazywać im uczuć. Szybko przywykasz do innych i mocno przeżywasz, gdy musisz ich opuścić.

drzwi nr 6 – jesteś twórczy

Lubisz tworzyć coś nowego, komponować, fantazjować i coś zmieniać. Jesteś duszą artystyczną i towarzyską. Cenisz przyjaźń. Umiesz oczarowywać i przyciągać do siebie ludzi. Masz stałe grono przyjaciół, którym ufasz i tego samego oczekujesz od nich.

drzwi nr 7 – jesteś zgodny

Jesteś osobą bardzo uczuciową. Umiesz przeżywać z innym człowiekiem, wysłuchać go i pomagać mu. Twoi przyjaciele cenią cię za wrażliwość i gotowość niesienia pomocy. Najbardziej nie lubisz sprzeczania się, kłótni i wyjaśniania różnych sytuacji, dlatego też unikasz konfliktów lub starasz się wszystko rozstrzygać polubownie. Masz świetną pamięć, ale niekiedy ona ci szwankuje, gdyż często popadasz w zadumę i rozpamiętujesz przeszłość.

drzwi nr 8 – jesteś towarzyski

Jesteś osobą niezwykle towarzyską.  Umiesz cenić życie i cieszyć się najprostszymi jego przejawami. Z pewnością do gustu przypada ci podróżowanie i odwiedzanie niezwykłych pięknych miejsc (lub chciałbyś to właśnie robić). Dzięki Twojej przyjaźni i uczuciowości, którą emanujesz, masz najprawdopodobniej wielu przyjaciół. Ale nie zapominaj, iż przyjaciele potrzebni są nie po to, aby im pomagać. Nie krępuj się prosić ich o pomoc, jeśli zaistnieje taka konieczność.

Tak czy nie?

Następnym ogniwem lekcji była rozmowa o tym, na ile opis cech pokrywa się z rzeczywistym postrzeganiem siebie. Tutaj chętne osoby mogły wypowiedzieć się na forum lub  napisać swoją opinię na czacie.

Bohater literacki za tajemniczymi drzwiami

Teraz przyszedł czas na wytężenie umysłu i utrwalenie zdobytej wiedzy. Zadanie polegało na tym, by każdy uczeń napisał, który typ drzwi – jego zdaniem – pasuje do bohatera literackiego. Należało podać imię i nazwisko bohatera, tytuł utworu, rodzaj literacki i gatunek utworu oraz uzasadnić swoją odpowiedź (u mnie na lekcji uczniowie piszą skrótowiec USO ;)). Warunek był taki, by do każdego obrazka przedstawiającego drzwi przyporządkować tylko jednego bohatera.

Po zakończonej pracy uczniowie odczytywali swoje wypowiedzi. Przy drzwiach pojawiali się rozmaici bohaterowie, np. przy pierwszych jeden z uczniów umieścił Zeusa, a inny Białą Czarownicę. Przy drzwiach numer dwa – Cześnika, a przy  numerze piątym – Anię z Zielonego Wzgórza. Najważniejsza była umiejętność uzasadnienia własnego zdania. No i tym razem zrobiło się gwarno na „onlajnie". 😉

A jakie drzwi wybrali Wasi uczniowie? Podzielcie się wrażeniami po lekcji. 🙂

Udanych zajęć.:)

IB


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *