Karty, karteluszki…

Wiecie, że uwielbiam pracować z wszelkimi pomocami, a karty na mojej liście od dawna są numerem 1. Moim ostatnim odkryciem są karty Wombo, które… uwaga… trzeba zrobić samodzielnie. Możecie więc wykonać je sami (co zajmuje dosłownie kilka sekund – serio), udostępnić na lekcji lub wydrukować i zalaminować, albo też poprosić o wykonanie takich kart swoich uczniów. 

Jak to wygląda w praktyce? Jeśli zdecydujecie się przygotować karty samodzielnie, wówczas macie dwie możliwości do wyboru:

  1. Wyświetlacie karty na tablicy multimedialnej lub rzutniku i zadajecie uczniom pytania: Z jaką lekturą kojarzy Ci się ta karta? Uzasadnij swoje stanowisko. Który bohater literacki mógłby znaleźć się w przedstawionej przestrzeni?  (Oczywiście pytania w tym przypadku dotyczą lektur obowiązkowych).

Prezentację do wyświetlenia podczas lekcji znajdziesz poniżej:

Prezentacja – karty WOMBO

2. Możecie również gotowe karty wydrukować i zalaminować, dzięki czemu będziecie mieć gotową pomoc od razu pod ręką. I tu spieszę Wam z pomocą. Poniżej znajdziecie plik z 32. kartami do druku. Częstujcie się. 😉

Karty WOMBO do druku

Uczniu, zrób to sam

Jeszcze jednym sposobem pracy z kartami WOMBO jest poproszenie uczniów, by to oni przygotowali kartę kojarzącą się im z bohaterem literackim. Zadaniem uczniów jest zaprezentowanie po kolei utworzonej przez siebie karty i próba odgadnięcia przez pozostałych uczniów, o jakiego bohatera literackiego może chodzić.

Jak to zrobić?

Przygotowanie takiej karty zajmuje dosłownie kilka sekund. Najpierw trzeba wejść na stronę: https://app.wombo.art/ , a następnie wybrać odpowiednią tematykę karty, która znajduje się  pod listwą lub wpisać własną (w język angielskim – 1b lub 1a). Następnie należy wybrać styl artystyczny karty (kliknąć w ten, który nam się podoba – 2), a potem kliknąć w „create" (3) i czekać, aż program wygeneruje kartę. Kolejnymi krokiem jest nadanie nowego tytułu (tutaj sugeruję, by wpisać tylko kropeczkę – 4), odklikać widoczny monit w grafice (5) i nacisnąć „save" (6). Po chwili karta pojawi się w pobranych, więc warto ją zapisać w utworzonym do tego celu folderze.

Dlaczego warto korzystać z kart Wombo?

Powodów jest kilka. Program do tworzenia kart jest darmowy. Dzięki ilustracjom uczniowie rozwijają kreatywność oraz utrwalają wiedzę i umiejętności z zakresu kompetencji polonistycznych. Z kartami można pracować w wielu obszarach: literackim, gramatycznym czy ortograficznym. Co jest naszym ograniczeniem? Tylko nasza wyobraźnia. 🙂

Udanych zajęć. 🙂

IB


2 komentarze

Renata · 19/04/2022 o 16:51

Świetne! Dziękuję za inspirację. Na pewno skorzystam, a w zasadzie skorzystają moi uczniowie 🙂

    Izabella Bartol · 03/05/2022 o 09:46

    Cieszę się bardzo. 🙂 Pozdrawiam. 🙂

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *